Monday, October 3, 2011

Koşumuz...

Yazamadım. Hep bir sakin an bekledim ki yazmamın da tadına varayım. Şimdi.

Nehir'imin "eğlenceli" koşusu tam da arzu ettiğimiz gibi sıcacık, güleryüzlü, gönüllü, çoluk çocuklu geçti. Şimdi yazarken de gözyaşlarımı tutmam gerekiyor. O gün, güzel tuttum. Çünkü çok iş ve koşturma vardı.

Yaklaşık, 150 kişi kadardık. Aslında bilemiyorum tam.

Harika bir başlangıç yaptık!!! Fotoğrafları biraraya getirip yükleme işini beceremedim.

Bu yavaşlığın nedenini açıklayayım. Hem çalışıp, hem bunu yapmak düşündüğümden zor. Okuldaki tempo bu ara o kadar hızlı ki, sakin bir zaman dilimi yaşadığım an uyuya kalıyorum. Biliyorum, bu hareketin başarıya kavuşması için disiplinli çalışmaya devam etmeliyiz. Ben bu ara esas olarak vakıflaşma yolunda çalışıyorum. Bir "aksiyon" planı var yani.

Ama fotoğraf ve yazı işini ihmal etmemeliyim.

Koşu günü beni en çok sevindiren, öğrencilerimden, eski ve yeni, gönüllülerin gelmesi oldu. Öncesinde de yine öğrencilerden, "Nasıl destek olalım, duyuruyu arttıralım" gibi destekler geldi. Gençlerin katılımını çok önemsiyorum. Ve tabi Leyla, Mehmet, Demir ve Yasemin'in kayıt masasındaki etkin çalışmalarını görmeliydiniz. Zaten Leyla, bir gece önce, tüm katılım formlarını halıya serip, alfabetik sıraya koyduğu anda dahil olmuştu organizasyona. O ana kadar, "Sadece koşacağım" derken, bir anda iş yapmayı sevdi. Ben özellikle Leyla'nın ve arkadaşlarının bu işlerde faal olabilmesini de çok önemsiyorum. Böyle böyle bize göre belki de daha fazla gönüllü harekete "alışkın" büyüyüp, daha faal olacaklar diye umuyorum gelecekte.

Tabi, ben kayıt masasını Leyla, Mehmet, Demir, Yasemin'e ve sevgili Ayda, Murat ve Hande'ye emanet edince, arka planda kalan organizasyon işleri ile ilgilendim. Bu bizim için çok iyi bir öğrenme oldu! Bir gece önce, baba müzik işine el attı, ve bu güne uygun olabileceğini düşündüğümüz müzikleri biraraya getirdik. Bir anda, Mary Poppins'ten bir şarkı çalmanın ne kadar güzel olcağını düşündü baba, derken, hem Nehir'in seveceği, hem birlikte dinlediğimiz hem de yeni, eski şarkılardan bir "playlist" yaptık. Bunu yazıyorum çünkü, sevgili Yasmin, 14 yaşında, "Şarkılar çok güzeldi" deyince ayrılırken, "Tamam, iyi bir işi yapmışız" dedik.

Sevgili İrem Hanım, tüm cupcakeleri yaparak destek oldu bize! Ve gelen diğer her "teyze" elinde yiyeceği ile geldi. KACUV içecek sponsorluğunu sağladı. Sevgili Duygu, "Bizim çocuklar gelir" dedi, ve minik çocuklarla oyun oynayan iki ağabey geldi. Zaten görebildiğim kadarıyla, Duygu ve annesi yiyecek masası arkasında oldukça etkindiler. Sevgili Tevhide ve Burcu koşu parkurunda gönüllü yer alan grup içinde, kimin nasıl, nerede duracağını belirlediler. Tevhide, mühendis geçmişiyle, benden bir adım önde, parkur haritasını, birkaç adet hem de, basıp getirmişti!!

Her şey, gönüllülük anlayışıyla yapıldı. Plaj bayraklarını yapan Yıldırım Bey bile, sadece alışveriş sırasında gördüm, "Bizim de katkımız bu olsun" deyiverdi. İ.T.Ü, zaten, "Her türlü desteği veririz" demişti...

Aksaklık olmadan atlattık! İlk olduğu için, beni endişelendiren öngöremediğim bir "acaiplik" yaşanmadı. En önemlisi, herkesin keyif almasıydı. Ve bir sonraki yıl için önemli fikir, adındaki "koşu" lafını kaldırmak. Bu nedense herkesçe fazlasıyla ciddiye alındı bence. Bir grup katılımcıyı bu sözcük ürküttü!! Bunu değiştireceğiz. "Kebaplı koşu" ... Şaka!

Ben de kendime önemli bir ders çıkarttım. Bir sonraki yıl kayıt masasında duracağım. Çünkü herkese merhaba diyemedim, ortalıkta dolanıyor olunca. Zaten, bir anda, tabi sonrasında hatırladım, Christine ile tanıştığımızda kayıt masasındaydı! Mantıklı! Tam ayrılırken, örneğin, bir kadınla yüzyüze geldim, bana güzel ve dikkatli baktı, ben nereden tanıyorum diye düşündüm... Sonra, ayrıldıktan sonra ama, bir blog takipçisi olup, Nehir'e veda ettiğimiz gün bizimle olduğunu hatırladım!! Lütfen, bir sonraki etkinlikte daha çok tanışma ve konuşma fırsatımız olsun!!

Tüm bu "duman"lı kafamı heyecanıma verin. Biz bütün akışı, o gün "prova" etmiş olduk. Öncesinde , ne olabilir ki desek de, bu kadar basit bir organizasyon bile bir organizasyon!! Bir sonraki etkinliğimiz daha iyi olacak. Daha iyi olacak derken, en önemli eleştirmenim olabilecek, sevgili Bilge, tam puan verince, huzura erdim. Annesi Alman (!) ve böyle etkinlikler içinde yer alan, düzenleyen biri olarak "Çok iyiydi" demesi benim için çok önemliydi. Yine de bir sonraki etkinlikte, artık daha fazla katılımcıyı hedefleyerek, bir organizasyon yapacağız. Ben bu ilk olanı, bir sınırda tutmak, ve yüzümüze gözümüze bulaştırmadan gerçekleştirmek istiyordum. Özellikle öncesinde az zamanımız olduğu için.

Yaptık. O gün Nehir'le bir gün geçirdim. Nehir'in gülümseyen ve izleyen fotoğrafı bizimleydi. Son anda, babası koyuverdi, "Masaya koyalım "diye.

Bizimle olan herkese buradan da teşekkür ediyorum. En değerlisi, Ayşegül ve Mustafa'nın gelmiş olmasıydı. Sevgili Güneş'i kaybedeli çok da geçmeden, bizimleydiler. Biz de onlarla. Güneş'in ikizi Işık ile tanışma fırsatımız, ve birlikte neler yaparız diye konuşma fırsatımız oldu. Koşunun sonunda yine pembe balonları bırakırken gökyüzüne, ağabeylerden biri, bir kalp bağlayıverdi, bir balonun ucuna, ve hep birlikte Nehir'e, Güneş'e, Ali'ye selam gönderdik.

Ve dün.

Dün, fakültede koridordayken, ilkokul bir veya ikinci sınıf, üzerlerinde üniforma iki küçük kız beni gördü ve "Nehir'in annesisiniz değil mi?" diye sordular. Ben de "Evet" dedim... "Nehir vardı, Ali vardı, diğer çocuğun adı neydi?" diye sordular. "Güneş" dedim. Biri, "Aa ben Güneş ablayı tanıyorum" dedi, diğeri, "Hayır, o değil, bu Güneş, bebek" dedi... Ben de açıkladım, "Evet, Güneş 4 yaşındaydı, biliyor musunuz o gün kardeşi oradaydı, Işık."...İşte bunları merak eden, Sevgili Fakülte sekreterimiz Nurcan'ın kızıydı ve koşuya gelmiş, bunu arkaşıyla paylaşmış ve birlikte merak etmişlerdi. Sanıyorum doğru yoldayız!!!!

Hepinizi çok seviyorum, gönülden verdiğiniz destek, paylaşım, ve duyarlılığınız için.

10 comments:

 1. Zeynep;

  Her şeyi o kadar güzeldiki o gün...Kumru ile çok güzel zaman geçirdik.Evden pembe balonlarımızı getirmiştik,Kumru'nun arabasına bağlamıştık.Kumru'dan Nehir Abla'sına selam yollamak içindi..Son bir baktık heryer pembe balon dolu..Çok güzel ve anlamlı bir gündü.O sabah Kumru(henüz 16 aylık) geç uyansa da,apar topar kahvaltısını arabada vererek yetişmeye çalışsak da oraya varır varmaz anladımki çok doğru bir yerdeyiz.Sizin ile konuşamadım fazla.Neden bilmiyorum kelimeler uçtu gitti aklımdan.Sadece tebrik edebildim sizi.Ama Leyla ile konuştuk.Çok tatlı bir kız.Leyla artık Kumru'nun da ablası:)Işık ile tanıştık biz de o gün.Yani gene oldu işte.Kelimeler uçıuverdi:)Harikaydınız...Her zaman yazın olmaz mı?

  Sevgiler;

  Dilek

  ReplyDelete
 2. Beni ağlattınız.

  Orda olmayı ne kadar çok isterdim bilemezsiniz. Herşey gönlünüzce olsun.

  ReplyDelete
 3. Merhaba,

  Elinize, yüreğinize sağlık. Biz de ailecek oradaydık ve inşallah yanınızda olmaya devam edeceğiz.

  Ancakkkk,"teyze" de nereden çıktı? Yiyecek bir şeyler getirdiğimi inkar ediyorum :)

  Sevgiler

  Gizem

  ReplyDelete
 4. Hergün sayfaya bakmadan işe başlayamıyordum, koşu haberinizi bekliyordum:)

  Heyecanla, bir çırpıda okuyuverdim... Okurken hayalimde canlandırdım her satırınızı:)

  Nasıl bir farkındalık yarattınız ailece, nasıl bir farkındalık yarattı minik meleğimiz Nehir...

  Gönlünüze, yüreğinize, emeğinize sağlık..

  Tüm katılımcılara, gönüllülere bizden de teşekkürler:)

  Sevgilerimle
  Berna Yurtsever

  ReplyDelete
 5. BAŞKENTTEN SEVGİLERİMİ GÖNDERİYORUM KATILAMADIM AMA YÜREĞİM SİZİNLEYDİ HERZAMANKİ GİBİ...SAĞLIKLI MUTLU GÜNLER DİLEĞİYLE ESRA GÜRBÜZ -ANKARA

  ReplyDelete
 6. keske biz de orada olabilseydik.. katildik diye yazan diger bloggerlari okudukca ben de cok mutlu oldum. hep aklimdasiniz zaten. sevgilerimle..

  ReplyDelete
 7. Zeynep hanım siz çok özel bir bayansınız.Umarım Allah size ve ailenize çok güzel bir ömür nasip eder.Ve Leylacık...O da eminim sizin gibi çok özel olacak.Şimdiden ışıklar saçıyor etrafına.Şimdiden yaşıtları arasından parlıyor...Dualarım sizinle en çok da Leyla için, her türlü nazardan korunması,hayatı boyunca gönlündekilerinin hayırlısı ile olması,sağlıklı upuzun bir ömür yaşaması için.

  ReplyDelete
 8. Harikasin Zeynep ... tek kelime ile HARIKA!!!

  ReplyDelete
 9. HARİKASINIZ ZEYNEP HANIM...

  HULYA

  ReplyDelete
 10. doğum öncesi olduğu için koşuya gelemedik,inşallah birdahaki sefere. Bu güzel etkinlikte Ali yi de unutmadığınız için teşekkürler.
  selamlar

  arzu

  ReplyDelete