Wednesday, February 15, 2012

Rüya

Buraya yazmışımdır, şimdi bakmadım. Nehir'i rüyamda görmemiştim uzun süredir. Zaten bir veya iki kez gördüm.

Dün gece ise, hay bilinçaltıma şaşayım, bir rüya gördüm. İçinde Nehir de vardı ama şöyle. Mahmut, Nehir'in bir videosunu duvara asıyor. Tabi neden olmasın? Ama ben neden kızımı doğrudan değil de böyle gerçekçi, yani ancak bir video üzerinden, ama rüyanın içinde gördüm. Bu kadar gerçekçi, kontrollü olmak niye... Aslında ne zamandır çekmiş olduğumuz videoları izlemiyorum. Çünkü bu cümleyi yazarken bile gözlerim doluyor. Bazen çok iyi geliyor ama bazen de çok canım yanıyor. Şimdi hatırımda, Fort Worth'de, dönüşümüze yakın, hastanede şarkı söyleyişini çekmiştim... Bayılmıştım, çok komikti. Ama buraya yazsam da elim gitmiyor videolara.

Duvara asmamız da anlamlı herhalde. İsteyince "play" tuşuna basıp, neşeli halini izlemek. Onca filmler var ya, bir şekilde ölülerle, ruhlarla iletişime geçilen hikayelerin anlatıldığı. Saçma gelirdi, şimdi ise, böyle bir filme denk geldiğimde, "Ah", diyorum, " Ne güzel olurdu"... İnsan hep, görmek, istiyor, buluşma anını hayal ediyor. Küçükken, babamı kaybettikten sonra, bir gün buluşacağımıza inanırdım. Çok uzun süre bu düşünce beni besledi. Şimdi, maalesef, bu düşünce de yok. Sadece gün gelecek hepimiz toprak olacağız ve acılarımız kaybolacak.

O zamana kadar ama hayata tutunacağız. Kitaplar, sohbetler, paylaşımlar, dostluklar beni ayakta tutuyor. Son zamanda işim de. O yüzden daha az yazar oldum. Meşgul ediyorum kendimi günlük koşuşturmalar içinde, anlık işe yarıyorum hisleriyle. Doğru meslekteyim, öğrencilerle olmayı seviyorum. Üstelik yaşlandıkça daha çok sever oldum sanki.

Öğrenci demişken, bana bugün mail atıp, "Bloga yazdım ama buradan da yazayım" diyen Yunus'a çok teşekkürler (sözünü ettiğin kitabı biliyorum), dört gün geçmiş, bakmamışım buraya. Vesile ile içimi de döktüm!!


5 comments:

 1. Zeynep,
  Sen bana, o harika çocuğun; yaşama masumcu sarılan meleğin hayali, annesi olarak geldin; gönlüme kabul ettim.
  14 şubatta kızlarımla pembe balonlar uçurduk mavi Bodrum semalarına onun için.reklamsız, beklentisiz, saf ve katıksız.
  Nehir bizi uzaktan seyrediyor; bildiğimiz için sayfana her zaman uğruyoruz, nurası bizim öpücükleşme noktamız.
  Yazdıklarım ve yazacaklarımız sadece bunun için.
  Melekler melekeleri bulur.
  sevgiyle kalın, Leylamıza sevgiler.

  ReplyDelete
 2. iyi ki rüyalar var yoksa özlem dayanılmaz olurdu. ben de öbür diyara uğurladığım sevdiklerime rüyalarımda sarılıyor onlara noolur gitme diye yalvarıyorum. ve bence bunlar gerçek, başka boyutta buluşuyoruz, tıpkı birgün kapıda seni annecim diye karşılayacağı gibi. metanetinize hayata tutunma şeklinize hayranım. allah size bir daha hiç acı göstermesin.

  ReplyDelete
 3. Rüyalar, güzel anılar ve anıları yansıtan fotoğraflar, videolar... iyi ki varlar. Olmasalar da zihnimiz kaydediyor ama bence iyi ki varlar. Bazen diyorum ki keşke sihirli bir cümlem olsa. Ya da sihirli herhangi bir şey... Acıyı iyileştiren bir sihirli güç... Ama sanırım birlikte geçirdiğiniz o güzel günler en iyi ilaç. Söylediği komik şarkılar... Onlara sarılmalı...

  ReplyDelete
 4. İyi ki doğdun canım Nehir'im. Kalbimizdesin, unutmayacağız...

  ReplyDelete
 5. Sadece vücutlarımız toprak olacak takı mahşer gunüne kadar ve ebedi bir yasam .........

  ReplyDelete